Live First, Blog Later

So I didn’t know it, but I’ve been following this advice for the last few weeks:

Live your life first. Write your blog later.

I wasn’t intentionally following this advice, mind you. No, it was just out of sheer desperation.  I’ve been sick for what seems like a month, baseball season is upon us (as is recital season), and a myriad of other things have kept me from writing. I’ve felt guilty about it, but decided that all my avid readers would give me a break.  (That’s a little sarcasm for your Monday – wait…it’s not Monday? Where in the week am I?)

 

So, on April 10th, I finally finished our April budget. We’ll scrape by with an extra $.39.  Our Major Issue (as I noted in the comments of a previous post) is that we were only able to budget $300 for Groceries for the rest of the month. That’s going to be a challenge for us – I think we usually spend about $300 on milk and cereal ALONE in a regular month.

So I have two questions for you:

  1. Is our normal grocery amount excessive compared to your grocery budget?
  2. What are your tips for saving money on groceries (besides growing our own tomatoes, which we’re in the process of)?
You can leave a response, or trackback from your own site.

6 Responses to “Live First, Blog Later”

  1. Michelle says:

    This is something I need to keep in mind. I need to take control of my life!

  2. Robbie says:

    Our normal "grocery" budget is $125/wk for a family of 5 ($700/month), but this also includes any kitchen and toiletry items. Basically, other than clothing, if you can get it at Wal-mart, it falls under "groceries."

    We have 3 kids and we home school so I have to plan 3 meals a day for 4 of us…plus snacks, of course. I am a BIG believer in menu planning (helps with budgeting and the ever-popular "what's for dinner" question). I took a cue from the public school system and have a rotating breakfast and lunch menu. I have 2 wks of breakfast and lunch menus that we rotate for the month. My dinner menus come from e-mealz.com and run about $70-$85 for a wk of dinners. (E-mealz.com is a $5/month meal plan subscription service (endorsed by Dave Ramsey). I was able to get 1 yr for $30 through Groupon so I snatched it up! I have subscribed to the service off and on since 2008. It's a GREAT service!! I LOVE not having to come up with meal plans OR grocery lists!!)

    Over the years, we have tried different amounts for our grocery budget and have found $125/wk is PERFECT for us and very nearly what we spent when our budget was higher or lower. I DEFINITELY feel the meal planning has helped the most though.

  3. Robbie says:

    http://thepeacefulmom.com/category/menus/

    She has some good menu ideas for $100/wk….still not as good as $250/wk though. Gosh, I wonder what Julie does to get it that low?!

  4. Faye Elkins says:

    Of course when my kids were little (and I had seven, his,mine and ours) groceries were cheaper but so were salaries so we had pretty much the same problem. I learned to use leftovers in different ways and called "make 'em eat it". Also Fridays were clean out the refrigerator night. Even if there was only 1 serving. Each kid had a different taste so I made it a point to fix at least 1 thing that each of them liked. Now with our very limited income with Melvin not working as much and me no salary at ll since June of last year we have found several cheap ways to eat with someone else cooking. For instance, Subway has buy one get one free for $5. That is 2 meals each for us, eating the chips we have at home and drinking water or tea. With all 3 that comes to about 1.50 a meal. .

  5. Faye Elkins says:

    Also a big bowl of soup is less than 1.50. Now about kids with chores. I think they need to be trained with what it takes to maintain a home as well as school work. My boys learned laundry, cooking and dish washing at the proper age. The older ones did the laundry and the younger ones helped fold and everyone put their own things away. The girls thought they had to have 3 towels for each bath and they seemed to always be on the floor so I put up a towel rack for each kid and laundry amount went way down.Each child had age appropriate chores- week nights it was homework, play time and bed time, Sat. each one had one chore (unload the dishwasher, dust, clean the bathroom, etc that had to be done by the end of the day, leaving time for ball and dance and believe me mom is definitely not just sttting around using them as slaves. I was teaching a very important lesson, Homes don't run by themselves and messes don't clean them themselves up. After a meal, with everyone helping, the kitchen it was clean in less than 10 min and everyone was free. More than 2 cents worth but it worked for me with me working full time

Leave a Reply

echo get_theme_option("footer") . "\n"; ?>